Halep a scăpat de "coşmarul" Ostapenko! Letona e eliminată de la Turneul Campioanelor

Letona a pierdut şi cu Venus Williams, după ce se înclinase şi la Garbine Muguruza, şi şi-a luat adio de la competiţia din Singapore. Meciul cu Pliskova se joacă de amorul arteiFoto Click!

Obiectivul Simonei Halep la turneul din Singapore este să-şi păstreze poziţia de lider mondial în clasamentul WTA, dar pentru asta are nevoie să scape pe parcurs de principalele adversare.

Desigur, toate meciurile vor fi grele la acest nivel, dar lucrurile pot fi mai uşoare dacă dispar treptat jucătoarele în faţa cărora Halep s-a înclinat în nişte momente cheie. Nici acum nu ne iese din cap finala de la Roland Garros, când Jelena Ostapenko a venit de nicăieri şi i-a suflat româncei primul titlu de mare şlem din carieră. Ei bine, letona nu ne mai poate încurca şi la Turneul Campioanelor! Asta pentru că puştoaica în vârstă de 20 de ani a pierdut şi al doilea său meci din Grupa Albă şi nu se mai poate califica în semifinale. A fost un epic 7-5, 6-7, 7-5 administrat de Venus Williams într-un maraton de 3 ore şi 15 minute, iar jucătoarea din Letonia nu mai poate prinde unul din primele două locuri după o eventuală ultimă victorie în faţa Karolinei Pliskova.

În schimb, cehoaica e deja calificată în penultimul act după ce a câştigat şi al doilea meci, acum cu un dublu 6-2 în faţa lui Garbine Muguruza, şi doar un set în faţa lui Ostapenko i-ar asigura chiar locul 1. Pentru cel de-al doilea loc în semifinale rămân să se bată în meci direct, joi, Venus şi Muguruza.