Roger Federer, cuvinte de laudă la adresa Simonei: "Merită să fie numărul 1 mondial"

Roger Federer şi Simona HalepFoto:Arhivă personală

Roger Federer (36 ani), considerat cel mai bun tenismen din istorie, a vorbit despre reuşitele Simonei Halep, care va încheia anul ocupând locul 1 în clasamentul WTA.

Roger Federer a avut numai cuvinte de laudă la adresa Simonei şi a declarat că se bucură nespus pentru realizările sale. Elveţianul este de părere că Simona merită să termine anul competiţional pe locul 1 pentru că este o persoană foarte muncitoare şi dedicată muncii sale. ”Nimeni nu îi poate lua din merite Simonei Halep. A avut un vis de o viaţă pe care l-a împlinit. Nu e vorba doar de Grand Slam-uri. Halep merită să fie numărul unu mondial şi trebuie respectată. Nu contează prea mult că nu a câştigat un Grand Slam. Munceşte foarte mult, joacă foarte multe turnee şi sunt fericit pentru ea”, a spus Roger Federer, aflat la turneul de la Basel. Va juca în compania lui Del Porto duminică, 29 octombrie, potrivit Adevărul.

Roger Federer este cel  mai renumit tenismen din istorie. El a bifat o serie de recorduri. A câştigat 19 titluri de Grand Slam şi a ocupat locul 1 în lume timp de 302 săptămâni, dintre care 237 au fost consecutive.