Simona Halep continuă cursa spre titlu la Madrid. E în optimi

Simona Halep la MadridFOTO: EPA

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Madrid după un nou meci cu două părți distincte.

Simona s-a impus cu scorul e 6-0, 6-4 în fața chinezoaicei Saisai Zheng, la capătul unui meci care a durat o oră și 20 de minute.

La fel ca și în meciul din primul tur, cu Sara Sorrobes Tormo, românca s-a distrat în primul set, pe care l-a câștigat la zero. Apoi, s-a detașat la 3-0 și 5-2 în actul secund, însă a fost foarte aproape de a fi egalată. Există, la ea, o scădere serioasă de turație în setul al doilea, lucru pe care trebuie să-l rezolve până la meciul următor, pentru că adversara va fi cu cel puțin o clasă pentru jucătoarele întâlnite până acum. Fie că ea se va numi Elise Mertens, cap de serie 13 sau Elena Rybakina.