Simona Halep s-a calificat în turul secund al Roland Garros

SImona Halep s-a impus după trei seturi în primul tur la Roland Garros 2018FOTO: Guliver/ GettyImage

Simona Halep s-a calificat după trei seturi în turul secund al turneului de la Roland Garros.

Simona Halep, numărul 1 mondial, s-a calificat, miercuri în turul doi la Roland Garros, după ce a trecut de americanca Alison Riske, locul 83 WTA, scor 2-6, 6-1, 6-1, într-o oră şi 34 de minute. Meciul ar fi trebuit să aibă loc marţi, dar a fost amânat din cauza întunericului.

După un prim set pierdut fără drept de apel cu 2-5, după ce a fost condusă cu 5-0 şi care a durat 42 de minute, Halep a revenit şi nu i-a mai dat nicio şansă sportivei americane.

Numărul 1 mondial s-a impus cu 6-1 în setul doi după 24 de minute, iar în setul trei a câştigat cu 6-1, după 28 de minute.

În turul doi, Halep va evolua contra unei alte americance, Taylor Townsend, locul 72 mondial. Cele două sportive s-au mai întâlnit o singură dată, în 2017, la Cincinnati, când s-a impus Halep.

Calificarea în manşa a doua este recompensată la Roland Garros cu 79.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.